Ürün Arama
Teklif İste
İnstagram
Linkedin
Facebook

Soğuk Depolama ve Uygulamaları

Soğuk Depolama ve Uygulamaları

 

Soğuk hava deposu, çeşitli gereksinimlere yönelik soğutma, sunar ve çeşitli sektörleri kapsayan bir hizmet grubuna sahiptir, en önemli kullanımı gıda sektöründedir. 

Hasattan sonra sebze, meyve ve diğer çabuk bozulan ürünler raf ömrünü uzatmak ve tazeliğini korumak için uzun süre soğuk odalarda depolanır.

Öte yandan Soğuk hava deposu her türlü ilacı, laboratuvar numunesini, aşıyı, cihazı vb. depolamak için tıp sektörü gibi birçok farklı endüstride uygulamaları vardır. 

Nitekim soğuk depolama, organ naklinin gelişmesini ve başarılı olmasını mümkün kılmıştır.

Kimyasal reaksiyonlar ve metaller sıcaklık değişimlerine duyarlı olduğundan, teknoloji petrokimya ve ileri teknoloji elektronik endüstrilerinde bile kullanılmaktadır. 

Oteller ve restoranlar, içki endüstrisi ve adli tıpla ilgili tıbbi tesisler, depolama için soğuk oda,lar ve sıcaklık kontrol sistemlerini kullanır.

1. Ürünlerin Hasat Sonrası Depolanması

Meyve ve sebzeler hasat edildikten sonra nefes almaya ve olgunlaşmaya başlar. 

Çürüme hızını yavaşlatmak için ortalamanın altında bir sıcaklıkta tutulmaları gerekir. 

Soğuk hava deposu, oksijen, karbondioksit, nitrojen ve karbonmonoksit gibi farklı gazların konsantrasyonunun hassas cihazlarla yakından muhafaza edildiği soğutma, ve kontrollü atmosfer odaları, aracılığıyla gıda maddelerini korumak için kullanılır.

Soğuk hava deposu, endüstrisi, depo soğutmasından hassas cihazlara ve kontrollü atmosfer, depolama tesislerine kadar geniş bir seçenek yelpazesi sunmaktadır. Meyve ve sebze ürünlerinin üretimi büyük çapta gerçekleştiğinden bunların bir anda pazarlanması mümkün değildir. Dolayısıyla soğuk depolama, bu tür çabuk bozulan gıdaların daha uzun süre saklanabilmesine olanak tanıyarak raf ömrünü uzatır. 

Nem de bu tür gıdaların korunmasında önemli bir rol oynar. Mevsim meyveleri günümüzde daha uzun süre dayanabiliyor ve artık yalnızca belirli sayıda ay boyunca mevcut değil.

2. Perakende Gıda Sektörü

Dondurulmuş gıdaların (et, kümes hayvanları, süt ürünleri dahil) korunması genellikle kolaydır ve kolayca bozulmaz. Dondurulmuş gıdaların maksimum -18C sıcaklıkta saklanması gerekir ve dondurulmuş gıda depolama bu gereksinimi ancak özel soğuk muhafaza ekipmanlarıyla karşılayabilir. 

Dondurucular, dondurulmuş gıdaların uzun mesafelerde saklanmasını, taşınmasını ve dağıtılmasını mümkün kılar. Farklı et türlerinin raf ömrünü önemli ölçüde uzatır ve et dağıtıcıları ve işleyicileri için faydalıdır.

Buna karşılık et distribütörlerinin ürün yelpazesini genişletmesine ve israfı azaltmasına yardımcı olur. Soğuk hava depoları, etin yanması ve kurumasın bağıl nem ile  mümkün olan en yüksek ölçümde sağlıklı tutulur. 

Çeşitli dondurulmuş gıda türleri, anormal tatlar oluşmadan depoda ne kadar süre kalabildiklerine ve kolayca renk değiştirip değiştirmediklerine bağlı olarak, dondurulmuş depolamada farklı stabilitelere sahiptir. Dondurma, ürünün besleyici değerinin yanı sıra duyusal tatları ve tadı da korur.

3. İlaç ve Sağlık Endüstrisi

Tıp alanında soğuk hava depolarının çeşitli uygulamaları bulunmaktadır. Laboratuvarlarda kan örneklerinin özelliklerini koruyabilmesi için belirli bir sıcaklıkta saklanması gerekir. 

İnsülin, kemoterapi ilaçları, aşılar, göz damlaları ve benzeri pek çok farklı ilacın tıbbi buzdolaplarında saklanması gerekiyor. İlaç buzdolabı hastanelerde, medikal mağazalarda ve kliniklerde 2C ile 8C arasında dar bir sıcaklık aralığına sahip standart bir cihazdır. 

Kan örnekleri ve plazma gibi spesifik vücut örnekleri, yakından takip edilen koşullar altında saklanmazsa özellikleri değişebilir ve kullanılamaz hale gelebilir.

Sağlıkta organ nakli ve ameliyat konusunda artan gelişmeler yaşanıyor. Bir organın yararlılığını koruyabilmesi için tutarlı soğuk sıcaklıklarda saklanması ve taşınması gerekir. 

Deri greftleri ve dokuları plastik ve restoratif ameliyatlarda kullanılır ve yakından kontrol edilen sıcaklıklarda tutulmaları gerekir. Soğuk hava depoları bu tür eşyaların uzun mesafelere taşınmasını mümkün kılarak hayat kurtarmaya katkı sağlıyor.

4. Kimya ve İşleme Endüstrileri

Petrol rafinerileri, petrokimya tesisleri ve kağıt yapımı gibi endüstriler büyük soğutma sistemlerine ihtiyaç duyar. Her sektörün gereksinimleri farklıdır; dolayısıyla soğutma sistemleri buna göre özelleştirilir. 

Teknoloji gazları ayırmak, gazları yoğunlaştırmak, nem alma, solvent geri kazanımı vb. için kullanılır. Diğer benzer endüstriler de metallerin soğuk işlenmesi için soğutma teknolojisini kullanır.

6. Konaklama Endüstrisi

Oteller ve restoranlar gün boyunca hatırı sayılır sayıda müşteriye hizmet vermek zorundadır. 

Servis edilen yemeklerde kullanılan ve önceden soğuk sıcaklıklarda saklanması gereken çok sayıda malzeme vardır. 

Bu tür malzemeleri gün içerisinde yemek pişirmede kullanmak üzere taze tutmak için soğutma gereklidir.

Restoranlarda servis edilen içecek ve diğer sarf malzemelerinin de taze kalması için buzdolabında saklanması gerekiyor. Dahası, otellerin sıhhi ürünleri depolamak için kişisel soğutma sistemlerine sahip olması ve daha büyük etkinliklere yönelik ikramlar için büyük rezervleri yerinde tutması gerekiyor.

Soğuk depolama, diğer endüstrilere yönelik gelişmeleri mümkün kılan bir dizi uygulamaya sahiptir. Soğutma ve dondurma, gıda endüstrisinin kendisini dönüştürmesine olanak sağlamıştır.

İnsanlar gıdalara daha kolay erişebiliyor ve hazır yemek konusunda birçok seçeneğe sahip olabilmektedir. Tıp ve sağlık hizmetleri de daha erişilebilir olup, kırsal ve uzak bölgelerin daha önce birkaç kişiyle sınırlı olan modern faydalara erişimini sağlıyor.

Soğuk depolama, tonlarca gıda israfını azaltır ve bozulabilir malların toplu olarak işlenmesinin en etkili yoludur ve tüm paydaşlar için uygun maliyetli olma avantajına sahiptir. Teknolojinin sayısız uygulaması, soğuk depolamanın pratikliğinin ve günlük yaşamımızı nasıl daha kolay yönetilebilir hale getirdiğinin kanıtıdır.

Bizden Haberler